לבדיקת זכאות לפיצוי חייגו: 072-3930741

המדריך לנפגעי תאונות דרכים

עו"ד ליאור טומשין- דגשים לאחר תאונה

לבדיקת זכאותכם לפיצוי מלאו את השאלון הבא:

רבים מאיתנו עשויים למצוא את עצמם מעורבים בתאונות דרכים, כנהגים או  כהולכי רגל. 

במידה והייתם מעורבים בתאונת דרכים, בין אם זו ארעה באשמתכם או לא, ישנם מספר כללים חשובים, אשר יעזרו לכם לממש את מלוא הזכויות המגיעות לכם. 

במאמר זה נפרט את אותם כללים ונסביר את חשיבותם- המשיכו לקרוא:

נפגעתם בתאונת דרכים ?

לבדיקת זכאותכם לפיצוי מלאו את השאלון הבא:

מה יש לעשות מיד לאחר התאונה

איסוף פרטים:

לאחר התאונה חשוב לאסוף פרטים מהמעורבים בתאונת הדרכים, ואם היו גם עדים לתאונה- לרשום גם את פרטיהם. במקרים רבים אנשים מדווחים כי חשו בלבול או זעזוע לאחר התאונה ושכחו לרשום את פרטי המעורבים. התיעוד הראשוני הוא חשוב על מנת שתוכלו לדווח על התאונה ולתת פרטים לגביי האירוע לחברת הביטוח ולמשטרת ישראל. כמובן, מומלץ גם לצלם את מקום האירוע, את הרכב הנפגע את הרחוב והמיקום הספציפי של התאונה וכן להשיג עותק מצולם של פוליסות הביטוח ורישיונם של הנהגים המעורבים בתאונה. זכרו, כל ראייה ומידע שתאספו עשויים לעזור לכם בהמשך בקבלת מלוא הפיצויים המגיעים לכם.

פינוי וקבלת טיפול רפואי

מיד לאחר התאונה מומלץ להתפנות בהקדם האפשרי לבית החולים או לקופ”ח, לביצוע בדיקות מקיפות ואבחון רפואי. פעמים רבות נפגע תאונה יתחיל לחוש בכאבים או להבחין בפגיעה שנגרמה לו, שעות או אפילו ימים לאחר התאונה עצמה. על כן, גם אם במבט ראשוני לאחר התאונה אינכם מרגישים כאב או מבחינים בחבלה, גשו בכל מקרה לרופא לביצוע בדיקות מקיפות ומלאות, מוקדם ככל האפשר.

ככל ותדחו את הטיפול הרפואי, אתם עלולים למצוא את עצמכם במחלוקת עם חברת הביטוח, שתנסה להוכיח שאין קשר בין הנזקים אותם אתם מציגים ובין התאונה. לכן, חשוב לקבל טיפול רפואי מיד לאחר התאונה, להתלונן ולדווח על כל כאב או חבלה וכמובן, לאסוף ולתעד כל מסמך רפואי. מסמכים אלו ישמשו אתכם בתביעת הפיצויים לאחר התאונה.

תיעוד:

אחד הכללים החשובים ביותר הוא תיעוד כל ההוצאות שלכם כתוצאה מהתאונה. שמרו את כל הקבלות והמסמכים הרלוונטיים על מנת לקבל החזר לכל הוצאה שקשורה לתאונה: טיפולים רפואיים, הוצאות נסיעה, עזרה סיעודית וכדומה.

אישור משטרתי:

רצוי לגשת למשטרה ולהוציא מסמך אישור משטרה על תאונת דרכים. אישור זה יכלול את מלוא את מלוא הפרטים על התאונה ועשוי להיות בעל חשיבות בהגשת תביעת פיצויים לחברת הביטוח. לקבלת האישור המשטרתי, יש לפנות בהקדם האפשרי למשטרת ישראל. על המעורב בתאונה להופיע אישית בתחנת המשטרה עם תעודה מזהה, רישיון נהיגה, ביטוח חובה, פרטי המעורבים בתאונה ופרטים בנוגע למיקום המדויק שבו אירעה התאונה.

פנייה לעורך דין

על מנת לקבל הדרכה והנחיות, חשוב לפנות לעורך דין לקבלת יעוץ משפטי מהר ככל האפשר לאחר התאונה. אם חשוב לכם למקסם את הפיצויים שתקבלו – בחרו בעורך דין בעל ניסיון בתחום תאונות הדרכים, שיעזור לכם לזהות ולהגדיר את הנזקים שנגרמו לכם במלואם וכן יעשה שימוש בניסיונו על מנת למקסם את הפיצוי המגיע לכם עבור נזקים אלו.

חשוב לדעת- חברות הביטוח עושות לא פעם שימוש בכוחן מול נפגעי תאונות דרכים שאינם מיוצגים על ידי עורך דין מנוסה, על מנת ללחוץ עליהם לחתום על הסכם פשרה מהיר, מייד לאחר התאונה. היזהרו מחתימה על מסמכים ללא יעוץ משפטי.  על מנת שתוכלו לקבל את מלוא הפיצויים המגיעים לכם, מומלץ להמתין ולברר בצורה מלאה ומקצועית את הנזק הרפואי שנגרם לכם ואת ההשלכות של נזק זה על יכולתכם לשוב לשגרת עבודה ולשגרת החיים ככלל.

בהקשר זה חשוב לציין כי מומלץ לא לשוחח או למסור פרטים על התאונה לגורמים חיצוניים, היזהרו במיוחד מחוקרי חברת הביטוח, שלא תמיד מזדהים כחוקרים.

פנו לביטוח לאומי

אם מדובר בתאונה שהתקיימה בשעות העבודה או בדרככם לעבודה או ממנה. יתכן כי תאונת הדרכים תוכר לכם כתאונת עבודה, הכרה אשר עשויה לזכות אתכם בפיצויים ותשלומים מהמוסד לביטוח לאומי. גם בעניין זה, עורך דין מנוסה הוא הגורם היעיל ביותר ללוות ולכוון אתכם בתהליך מול ביטוח לאומי.

לסיכום:

חשוב להיעזר בעורך דין מקצועי ובעל ניסיון והתמחות בניהול תביעות נפגעי תאונות דרכים.  טיפול בתביעות נפגעי תאונות דרכים מצריך התמחות וידע שהנם ייחודיים לתחום, ויכולים להשפיע בצורה משמעותית על מימוש מלוא הזכויות המגיעות לכם, מול המוסד לביטוח לאומי ומול חברות הביטוח השונות.

עו"ד גיא רינטוביץ

נפגעתם בתאונת דרכים ?

לבדיקת זכאותכם לפיצוי מלאו את השאלון הבא:

אולי יעניין אותך גם:

נפגעת בעבודה?

המדריך המלא לנפגע עבודה- תנאי זכאות, פיצוי ועוד...

האקדמיה לזכויות רפואיות

נכות כללית ?

הדרך הנכונה להבטחת הקצבה- תנאי הזכאות, תיאור ההליך וטיפים חשובים

זומנתם לוועדה רפואית?

המדריך המלא להצלחה בועדות הרפואיות

האקדמיה לזכויות מבית מרקמן את טומשין ושות'